8 sammu, mis lihtsustavad õige korteri leidmist

Lumen KinnisvarabürooBlogi8 sammu, mis lihtsustavad õige korteri leidmist

Kuna uue kodu otsimine kipub võtma palju aega ja energiat, oleme teie jaoks kokku pannud 8 sammu, mis lihtsustavad õige korteri leidmist ja annavad nõu ostuprotsessi ning kolimise kohta.

1. samm: alustage uurimistööd varakult

Alustage otsinguid kohe: lugege veebisaite ja ajalehtede kinnisvarakuulutusi. Märkige üles kodud, millest oleksite huvitatud, ning jälgige, kui kaua need turul püsivad. Viige end kurssi hindadega ja püüdke mõista, millest hind ning selle muudatused on tingitud. Nii on teil hea taustateadmine, et hinna üle kaubelda, kui kodu on välja valitud.

2. samm: mõelge läbi, mida te saate endale lubada

Enne uue kodu otsimist on hea välja arvutada, missugust kodu te saate endale lubada. Mis summas laenumakse on teile jõukohane: kas valida siis korter, ridaelamu või maja? Kas osta kodu uude või pigem vanemasse majja ja mis korrusele. Mis küte seal peaks olema? Kas kodu võiks olla möbleeritud ja rõduga?

Abiks on kodulaenu kalkulaator.

3. samm: kaasake kinnisvaramaakler

Kinnisvaramaakler on oluline partner, kui te hakkate kodu ostma või müüma. Ta võib pakkuda kinnisvara ja linnaosa kohta kasulikku teavet, ta on kursis koduvahetamise protsessiga ja tal on head läbirääkimisoskused. Kusjuures sageli ei maksa ostjale talle tasu, vaid seda teeb müüja.

4. samm: mõelge edaspidistele kuludele

Mõelge, kuidas te toime tuleksite, kui teie finantsolukord muutub või intressimäärad tõusevad. Olge ettevaatlik, et mitte liialt palju laenata, sest lisaks uue kodu laenumaksele tuleb teil ju tasuda iga kuu ka halduse, vee, elektri, kütte ning kindlustuse eest. Uurige kindlasti eelmisi kommunaalmaksete arveid ning rääkige julgelt ühistu liikmetega. Lisanduda võivad olenevalt elukohast veel transpordikulud, parkimistasud ja maamaks. Ühekordsete kuludena tulevad kinnisvara ostu-müügitehingu puhul juurde riigilõiv, notaritasud ja kinnisvara eksperthinnangu akt.

Lugege lisaks: Millised kulud kodulaenu võtmisega kaasnevad?

5. samm: kontrollige üksikasju

Leidnud meeldiva korteri või maja, kontrollige kindlasti iga väikestki üksikasja. Näiteks kraanivee survet või kui kaua läheb aega sooja vee tulekuni, elektrilüliteid, uste ja akende kinni-lahti käimist ning naabruskonda. Vaadake, kui korras on maja ümbrus; kui suur on liiklus selles piirkonnas; kui lähedal on kool, kaubanduskeskus, park ning ühistranspordipeatus. Võtke selle kõige jaoks korralikult aega, sest te otsite ju endale uut kodu!

Lugege lisaks: 7 olulist aspekti, millega arvestada korteri valikul ja ostmisel

6. samm: tehke pakkumine

Kui olete kodu välja valinud ja saanud pangast teada, kui suurt kodulaenu teile võimaldatakse, siis tehke omapoolne pakkumine. Tavaliselt toimub see kinnisvaramaakleri kaudu. Kui tahate osta maja või majaosa, siis kaasake kindlasti ehitusekspert, et ta vaataks üle kõige olulisemad sõlmed, katuse ja keldri. Nende olukord võib kinnisvara hinda palju mõjutada, sest remont võib kulukaks osutuda.

7. samm: lepingu sõlmimine

Kui probleeme pole ja kõik osapooled on tehingu tingimustega nõus, siis tuleb kokku leppida notari aeg ning allkirjastada seal kõik vajalikud lepingud. Enne laenu- ja ostu-müügilepingu allkirjastamist vaadake need hoolikalt läbi ja küsige täpsustavaid küsimusi kas laenuhaldurilt, kinnisvaramaaklerilt, müüjalt, notarilt või juristilt.

Lugege lisaks: Kuidas täpselt käib notariaalne tehing kinnisvara ostul?

8. samm: kolimine

Kolida võib sõprade, aga ka kolimisettevõtte abil. Kindlasti on soodsamad hinnad nädala sees, ent pidage meeles, et pelgalt töömehe või kolimisauto tunnihinna küsimisest pole kasu, sest iga kolimine on erinev. Hind oleneb asukohast, korrusest, lifti kasutamise võimalustest jms.

Kui olete sobiva kodu välja valinud, täitke eluasemelaenu taotlus. Kui aga soovite enne valiku tegemist oma võimalusi arutada, siis tulge terviknõustamisele. Orienteeruva kodulaenu kuumakse saate arvutada kodulaenu kalkulaatoriga.


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

Võta meiega ühendust